Tel. +48 12 341 73 09,   biuro@luminis.pl   Lampy Kraków  Szynoprzewody Szkolenie

Jak oświetlić pokój na poddaszu?

Poddasze to pomieszczenie, które bardzo trudno zaaranżować w atrakcyjny i funkcjonalny sposób. Dachowe skosy zmniejszają powierzchnię użytkową wnętrza i utrudniają rozstawienie sprzętów. 

Pomimo tych przeszkód dobrze zaprojektowane poddasze może pełnić wiele ról – od pomieszczenia do przechowywania, przez gabinet, aż po sypialnię. Duże poddasze sprawdzi się nawet jako mieszkanie. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie mebli i innych urządzeń — tak aby w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. 

Lampa wisząca firmy Sotto Luce

Jak oświetlić poddasze? Lampy designerskie, klasyczne, a może okna w dachu i jasne ściany?

Pokój na poddaszu, jak i każde inne pomieszczenie w domu, może być oświetlony (lub rozświetlony) na trzy podstawowe sposoby: 

  • oknami,
  • kolorami na ścianie,
  • sztucznym oświetleniem.

W przypadku poddasza można zastosować dwa rodzaje okien: dachowe oraz tradycyjne, umieszczone w ścianach dachowych lub lukarnach. Duże okna dachowe zapewniają dostęp naturalnego światła, co pozwala ograniczyć zużycie energii. Dodatkowo słoneczne promienie dogrzewają poddasze. Aby uniknąć zbyt intensywnego światła w pewnych porach dnia, w oknach warto zainstalować rolety.

Rozświetlenie poddasza jasnymi barwami

Rozświetlenie kolorem jest oczywiste – wystarczy biel lub inny jasny kolor, żeby każde pomieszczenie było mniej ponure. Na poddaszu lepiej unikać ciemnych barw, które dodatkowo przytłoczą pomieszczenie. Szczególnie uważać trzeba na wzory – nieodpowiednio dobrane mogą dać efekt pomniejszenia lub obniżenia wnętrza. Mocne barwy i desenie mogą być obecne w postaci pojedynczych akcentów.

Jakie lampy na poddasze?

Sztuczne oświetlenie poddasza nie różni się zbytnio od oświetlenia innego pomieszczenia w domu. Teoretycznie jedynym problemem są skosy, które znacznie zmniejszają jego powierzchnię użytkową. Poza tym trudno zainstalować na nich kinkiety. Warto jednak pamiętać, że wszędzie tam, gdzie nie można zainstalować kinkietów, można użyć oświetlenia LED, na przykład w postaci niewielkich punktowych lamp mocowanych w oprawach czy zawieszonych na ciekawie wyglądającym systemie linkowym. Można również zastosować odpowiednie taśmy z niewielkimi diodami, przy czym same taśmy są za słabym oświetleniem, ale już tradycyjne oprawy będą doskonałym rozwiązaniem. LED-y mają także tę przewagę, że mogą być założone pod półki lub blaty i wciąż doskonale spełniać swoją rolę.

Lampy profile są trafnym wyborem na poddaszu, ponieważ uzyskanym efektem świetlnym podkreślimy klimat wnętrza i wprowadzimy do niego nowoczesny akcent. Profile można zamontować na suficie, ścianach, a nawet podłodze. 

UWAGA: Lampy Lira typu MEDIO, OVER czy CRACK można zainstalować na ścianie (w formie kinkietu). Na podłogę nadają się jednak wyłącznie profile aluminiowe, np. LUMINES z kloszem i taśmą LED z doszczelnieniem.

Lampa wisząca firmy LoftLight

Lampa podłogowa na poddaszu

Jeżeli mimo wszystko ktoś nie przepada za tego rodzaju źródłem światła, wówczas wystarczy stojąca lampa podłogowa lub stołowa. 

  • Stojące lampy są mobilne. Owszem, zajmują cenną przestrzeń, jednak wykorzystamy je na wiele sposobów – na przykład jako lampkę biurową lub nocną, czy też oświetlenie stołu jadalnego albo czytelniczego. Sprawdzą się tutaj między innymi minimalistyczny model HP lampy Mono Small, Nordlux Bend z elastyczną głowicą i funkcją dotykowego ściemniacza, Azzardo Tosca na długim wysięgniku lub lampa GrupaProducts Arigato z opcją regulowania ramienia. Są to minimalistyczne i eleganckie modele o lekkiej konstrukcji, która świetnie wpisze się w aranżację poddasza. 

Lampa wisząca firmy Kaspa

 

 

Co zrobić, gdy chcemy mieć na poddaszu lampy naścienne? 

 

Zamiast kinkietów możemy wykorzystać małe lampki ustawione na niewielkich półkach. Dobrym wyborem w takim przypadku będą modele z regulowanym ramieniem lub głowicą, na przykład lampy stołowe Nordlux, bardzo stylowa lampa Vibia Musa, która kształtem przypomina gładką muszlę, albo oryginalny model Vistosi Riflesso. Pod półką pozostaje cenne miejsce, które wykorzystamy w dowolny sposób.

 

Można również założyć niewielką lampę wiszącą, ale jest to operacja odrobinę bardziej skomplikowana od analogicznych działań przeprowadzanych na niższych kondygnacjach. Dzieje się tak nie tylko ze względu na problemy ze schowaniem przewodów (nie można kuć w belce dachowej), ale również na konieczność ich odpowiedniej izolacji, głównie przed wilgocią. Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, na poddaszu najlepiej powiesić lampy o prostej konstrukcji.