Tel. +48 12 341 73 09,   biuro@luminis.pl   Lampy Kraków  Szynoprzewody Szkolenie

Czy lampy LED działają z tradycyjną instalacją elektryczną?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zastosowanie oświetlenia LED wymaga wprowadzenia pewnych zmian w instalacji elektrycznej. Wykorzystanie dotychczasowej instalacji może okazać się bowiem niewystarczające i prowadzić do wielu przykrych konsekwencji.

Czym skutkuje korzystanie z nieodpowiedniej instalacji?

Poprawne działanie diod LED jest zależne od wielu czynników, między innymi od minimalizacji ryzyka zmian w napięciu. Nawet niewielkie jego spadki prowadzą do znacznego zmniejszenia się jasności diod, a w najbardziej krytycznych przypadkach mogą stać się powodem zniszczenia warstwy izolacyjnej na przewodzie, czego efektem jest zwarcie. Tradycyjne żarówki są odporne na spadki napięcia, dlatego ich instalacja elektryczna nie jest przystosowana do działania diod LED. Co więcej, same diody fatalnie znoszą zarówno spadki napięcia, jak i natężenia. Pozbawione ochrony w postaci dodatkowych zasilaczy oraz driverów z pewnością będą działać krócej.

Straty możemy również ponieść stosując nieodpowiednią instalację w przypadku oświetlenia LED, którego jasność podlega modulacji PWM, czyli regulacji jasności diod za pomocą impulsów. Przewody o niewłaściwej grubości, przez które zasilane są diody z opcją PWM mogą doprowadzać do znacznych uszkodzeń niektórych z elementów oświetlenia LED.

Inna niechciana konsekwencja to możliwość wystąpienia zjawiska wydawania odgłosów (np. buczenia) przez niektóre elementy elektryczne zastosowane w danym obwodzie (np. wzmacniacze lub zasilacze). Każdy element wyposażony w cewki oraz transformatory ma tendencję do takiego zachowania, dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie droższych, ale skuteczniejszych i bezpieczniejszych podzespołów elektronicznych.