Tel. +48 12 341 73 09,   biuro@luminis.pl   Lampy Kraków  Szynoprzewody Szkolenie

Dlaczego w diodach LED stosuje się półprzewodniki?

Diody LED cieszą się dużą popularnością, ponieważ właściwie pod każdym względem mają przewagę nad klasycznymi żarówkami. Ich czas pracy jest znacznie dłuższy i wynosi nawet 50 000 godzin. W przypadku żarówek to jedynie kilkanaście tysięcy godzin. Oprawy oświetleniowe oparte na technologii LED słyną też z tego, że są niezwykle wytrzymałe. Nie trzeba nawet dodawać, iż żarówki łatwo ulegają zniszczeniu z powodu upadku czy zgniecenia. Co więcej, LED-y występują w wielu kolorach. Mają one również wiele innych atutów, o których wspominamy poniżej.

W niniejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego LED-y stanowią tak dobre źródło światła. Już na wstępie warto zaznaczyć, że wynika to z ich konstrukcji, której główną część stanowią półprzewodniki.

Jak działają LED-y?

Półprzewodniki, które stosuje się w diodach LED, składają się z dwóch części – jedna z nich zawiera ładunek N (ujemny), a druga P (dodatni). Część N posiada elektrony, zaś P – tzw. dziury, czyli miejsca przeznaczone właśnie na elektrony. Aby dioda zaczęła świecić, potrzebuje oczywiście podłączenia do prądu elektrycznego. Po jego dostarczeniu elektrony przemieszczają się w stronę dziur, emitując przy tym fotony. W rezultacie powstaje światło.

Korzyści płynące z zastosowania półprzewodników

Budowę LED-ów można zatem śmiało określić jako bardzo prostą. W ich skład wchodzi jedynie półprzewodnik, dwie elektrody zapewniające energię elektryczną, a ponadto soczewka, która wzmacnia światło. Diody o tak nieskomplikowanej konstrukcji mogą wytworzyć światło właśnie dzięki zastosowaniu półprzewodnika. Trudno je uszkodzić ze względu na to, że w ich skład nie wchodzi wiele różnych elementów, zaś te, z których zostały wykonane, nie są kruche jak np. szkło używane do produkcji żarówek.

Jak to natomiast możliwe, że LED-y występują w tak wielu wariantach kolorystycznych? Niezależnie od tego, jaka jest ich barwa, opierają się na tej samej technologii wykorzystującej półprzewodniki. Różnica między diodami polega tylko na tym, że stosuje się w nich inne kryształy emitujące światło o różnej długości fali (a więc o innym kolorze), ewentualnie różne luminofory. Dzięki temu LED-y mogą one mieć kolor biały, czerwony, zielony, niebieski czy bursztynowy.

Diody LED to również technologia energooszczędna. Co więcej, obecnie opracowywane są półprzewodniki, które jeszcze poprawią tę właściwość, dzięki czemu lampy będą zużywać jeszcze mniej prądu.

Oprawy LED-owe znajdą Państwo w sklepie Luminis. Poza wymienionymi wyżej zaletami typowymi dla omawianej tutaj technologii produkty z naszej oferty charakteryzują się również unikalnymi walorami estetycznymi.